Sfintirea bisericii cu hramul Adormirea Maicii Domnului din satul Coropceni

Viața parohiei Decembrie 10, 2014
Cu voia Tatalui, cu ajutorul Fiului si cu savarsirea Sfantului Duh, s-au finalizat lucrarile de consolidare a fundatiei si peretilor, de inlocuire a acoperisului cu table zincata in stil manastiresc, de executare a mobilierului bisericesc, de picture interioara, de imprejmuire cu gard de temelie din beton armat si plasa bordurata la biserica cu hramul Adormirea Maicii Domnului, din parohia Coropceni, sat Coropceni, comuna Ciortesti, judetul Iasi, pe atunci din Protopopiatul 2 Iasi.
Lucrarile au fost incepute cu binecuvantarea Prea Fericitului Patriarh Daniel, pe atunci Mitropolit al Moldovei si Bucovinei, in anul 1994, sub indrumarea preotului paroh Ursu Vasile-Daniel si finalizate in anul 2010 in timpul arhipastoririi I.P.S. Parinte Teofan.
Pictura a fost executata de d-l Drinceanu Sabin si sotia sa Gabriela din Iasi, pictori bisericesti autorizati si recunoscuti de Patriarhia Romana, in tehnica AL_SECO – acrylic.
Mobilierul bisericesc – catapeteasma, stranile si tetrapoadele – este executat in lemn masiv de stejar, realizate de mesterul Hantar Emil din Grumazesti – Neamt.
Aceste realizari au fost posibile prin jertfa si daruirea credinciosilor din parohia Coropceni si a altor oameni de bine.
Aceste osteneli au fost binecuvantate prin slujba de resfintire oficiata in ziua de duminica 25 iulie la pomenirea Adormirii Sfintei Ana si a Sf. Olimpiada si Eupraxia, de catre P.S. Parinte Calinic, episcope-vicar al Mitropoliei Moldovei si Bucovinei, inconjurat de un sobor de preoti si diaconi.